Most of the country is still cold in February, so you're probably still baking hot meals and thinking of quick dinner solutions.
Consider the pumpkin spice seasoning sold by Dollar Tree for $1.25 for 1.25 ounces. At Walmart, a 1.65-ounce jar costs more than three times as much!
A 10-ounce jar of delicious peanut butter only $1.25 at Dollar Tree. At Walmart, a 16-ounce jar of creamy Jiff peanut butter costs more than twice as much.
Six packets of Ralston instant oatmeal are available for $1.25 at Dollar Tree, easing this task. At Walmart, a tub of Quaker fast oats costs $5.68.
A briefcase, school lunch, or jacket pocket will suffice until the next formal dinner. Dollar Tree sells boxes of four for $1.25 each.
Here, you may get a variety of appetising items for $1.25, including chicken fries from Tyson, small corndogs, and pre-cooked meatballs.
Dollar Tree's 32-ounce almond milk costs $1.25, lower than Target's Good & Gather brand's $1.79.
They only cost $1.25. At Safeway, a comparable box of strawberry Pop-Tarts costs $2.99.